Quo vadis Dobšinský kopec?

Posted on Posted in Aktuality, Dobšinská zima 2022, Nezaradené

Dobšinský kopec má obrovskú tradíciu a jeho dobrú povesť poznajú minimálne po celej motoristickej Európe. Po nešťastnej udalosti, ktorá sa udiala počas ostatných pretekov minulý rok, sa však preteky na Dobšinskom kopci vytratili z kalendára nielen európskeho kopcového šampionátu, ale aj z kalendára Majstrovstiev Slovenska. Napriek tomu však všetci veríme, že tento stav je prechodný. Za aktuálnej situácie sme vyspovedali jedného z najkompetentnejších, člena organizačného výboru a starostu mesta Dobšiná, Jána Slováka.

Čo je teda nové v Dobšinej a aké sú perspektívy Dobšinského kopca? „Tieto preteky boli predovšetkým obrovským prínosom nielen pre naše mesto Dobšinú, ale aj pre celý región. Dovolím si dokonca tvrdiť, že mali význam aj pre celé Slovensko, keďže ako jediné u nás dokázali zapísať našu krajinu do kalendára Majstrovstiev Európy. Žiaľ, situácia dopadla tak, ako dopadla,“ konštatuje Ján Slovák a pokračuje. „Pozorovatelia z FIA nám naposledy nedovolili preteky dokončiť, nakoľko z ich správy jasne vyplýva, že je nevyhovujúca cesta a bezpečnostné zvodidlá. Za mesto k tomu môžem povedať toľko, že táto cesta je štátna a mesto nemá možnosti investovať do opravy cesty. Vlastne by to ani nebolo možné, nakoľko mesto nemôže investovať do cudzieho majetku. Sme teda v pozícii, že musíme čakať, kým štát niečo urobí s touto cestou. Kým sa opravia zvodidlá, kým sa opraví povrch vozovky. Čo je na dlhú debatu, pretože tých ciest na Slovensku, ktoré treba urobiť je nesmierne veľa a preteky nie sú pre ďalších prioritou. Ja si však dovolím tvrdiť, že táto cesta je prakticky vstup do Slovenského raja. Teda brána od Dobšinej do národného parku a myslím si preto, že aj v rámci turizmu je táto cesta veľmi dôležitá. Viem o tom, že projekt na rekonštrukciu cesty je urobený, no problémom sú financie. Napriek tomu verím, že sa nám to podarí. Podarilo sa mi stretnúť a komunikovať túto vec aj s viacerými slovenskými politikmi, ktorých nechcem menovať, ktorí však prisľúbili pomoc a podporu. Aj preto pevne verím, že Dobšinský kopec neupadne do zabudnutia a v najbližších rokoch sa k nám preteky znova vrátia. A aj keď nie ako Európa, tak aspoň pre našich slovenských pretekárov. Respektíve ako národné podujatie susedských krajín, s ktorými pri usporiadaní pretekov do vrchu spolupracujeme.“

Uvažuje organizačný výbor za takejto situácie aj o usporiadaní automobilových súťaží rely? Aká je perspektíva v tomto smere. Čo môžeme prezradiť fanúšikom Dobšinského kopca a automobilových súťažiach?

„Áno, pohrávali sme sa takouto myšlienkou už tento rok, keďže správa od FIA nám zabránila v organizovaní pretekov do vrchu. Automobilové rely súťaže majú v Dobšinej tiež svoju históriu. Veď voľakedy sa polovica súťaže Rallye Tatry jazdievala v okolí Dobšinej. Uvažovali sme preto o obnovení automobilovej súťaže a navrátení rely do Dobšinej. Začať sme chceli Dobšinskou zimou. Aspoň tú obnoviť. Museli sme to však zrušiť podobne, ako naši kolegovia z Popradu, pretože nebol dostatočný záujem prihlásených posádok. Do budúcnosti ale naďalej zvažujeme aj s možnosť automobilovej rely súťaže, ktorá by mohla byť zaradená do kalendára Majstrovstiev Slovenska. Uvidíme, čo nám prinesie budúcnosť. Nateraz je však ešte skoro o tom rozprávať. Ako pri všetkom, aj tú treba predovšetkým financie. Pri pohľade na súčasné štartové pole slovenskej rely však vidno, že korona poznamenala aj firmy, ktoré podporovali tento šport. Stále však pevne verím a dúfam, že sa nám v Dobšinej znova podarí urobiť podujatie, ktoré nadviaže na bohatú históriu automobilového športu u nás,“ uzatvára náš rozhovor s nádejou Ján Slovák.

Zhováral sa Ľuboš Kašický